Nie wszystko płynie

Chociaż często jak mantrę powtarza się, że każda nadchodząca chwila stanowi przypływ nowej, odmiennej rzeczywistości, zdaje się, że sens klasycznej paremii nie jest dziś tak oczywisty jak w czasach starożytnych. Współczesna młodzież codziennie skazana jest bowiem na morały dotyczące jej bezgranicznego zepsucia oraz opowieści o sklepowych półkach, jakie jeszcze niedawno przykryte były jedynie octem, po który trzeba było stać w kolejce. Jakkolwiek wszystkie podobne tej historie brzmią tragicznie i stanowią niedającą się wymazać część okrutnego XX wieku, nie wolno zapominać, że czas pędzi na przód, a wraz z jego upływem na świat przychodzą nowe pokolenia.

Kazik Staszewski w piosence Kaenżetu śpiewał kiedyś: „najbardziej mnie teraz wkurwia u młodzieży to, że już więcej do niej nie należę”. Choć słowa te brzmią brutalnie zdają się one kryć odpowiedź na zgorszenie, z jakim nierzadko doświadczona starszyzna spogląda na młodych. Wydaje mi się bowiem, że to właśnie wzajemne niezrozumienie prowadzi następujące po sobie generacje do konfliktu.

Pisząc te słowa, pragnę zaznaczyć, że moją aspiracją nie jest stworzenie manifestu uderzającego w starsze pokolenia. Chciałbym podkreślić, iż jestem pełen uznania dla wszystkich tych, którzy przetrwali czasy znacznie trudniejsze od dzisiejszych. Tym, co próbuję wykazać jest względność szczęścia, które, w mojej ocenie, przez swój relatywizm nie powinno podlegać stopniowaniu. Dlatego też uważam, że całkowicie nie na miejscu jest czynienie mi zarzutu z tego, iż pierwszym moim samochodem nie był mały fiat, a spodni nie kupiłem w peweksie za dolary od wujka. Sądzę bowiem, że piramida potrzeb Abrahama Maslowa zbudowana jest na indywidualnych fundamentach psychicznych uwarunkowań każdego z nas. Oznacza to, że porównywanie śródków niezbędnych do osiągnięcia szczęścia przez naszych dziadków z czynnikami koniecznymi, do zagwarantowania go najmłodszym pokoleniom całkowicie mija się z celem. Sądzę bowiem, że wszystkie wyższe potrzeby ulegają modyfikacji w zależnośći od tego, w jakim stopniu spełnione są wymagania podstawowe. Konsekwentnie więc uważam, że w pewnych sytuacjach brak dostępu do internetu może być równie dotkliwy, co głód i zaraza w innych. Søren Kierkegaard pisał, że człowiek jest „nieskończonym wszechświatem natury duchowej”. Poza wieloma znaczeniami, jakie nadaje się słowom filozofa, sądzę, że ich sens można odczytywać także w odniesieniu do różnorodności ludzkiej egzystencji. W związku z tym, należy rozumieć, że każdy człowiek nosi w sobie zupełnie odrębną i wyjątkową rzeczywistość. Dlatego też uważam, iż nie wolno sprowadzać ludzi do wspólnego mianownika. To co dla jednych oznacza szczęśćie, innym może sprawiać ból, a niepowodzenia niektórych, często okazują się sukcesem drugich.

W związku z powyższym, konsekwentnie zaznaczam, że porównanie życiowych standardów naszych przodków z tymi jakie dane są nam dziś jest niemożliwe. Zbyt duża przepaść dzieli obie rzeczywistości, aby moć wypracować dla nich wspólny model szczęśćia i zaspokojenia potrzeb, które ulegają dynamicznym zmianom. Dlatego też wszelkie komentarze dotyczące zepsucia i rozpieszczenia współczesnej młodzieży są bezcelowe. Uważam, że jesteśmy dokładnie tacy, jakimi stworzyła nas historia i społeczeńśtwo. I nawet, jeśli stwierdzić, iż wciąż znajdujemy się w tej samej rzece, to uznać należy, że napływają na nas „(…) coraz to nowe wody”, jak chciałby Heraklit z Efezu.

J.

Advertisements

Jedna myśl nt. „Nie wszystko płynie

  1. „uważam, że w pewnych sytuacjach brak dostępu do internetu może być równie dotkliwy, co głód i zaraza w innych.” – coś mi się wydaje, że przesadziłeś z tym stwierdzeniem. Jeżeli dla kogoś rzeczywiście tak jest, to powinien się zastanowić, czy aby nie jest od sieci uzależniony. Nie możemy nadawać internetowi aż takiej rangi.

    A co do narzekania starszego pokolenia – zjawisko niezmienne od stuleci ;)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s