„Hej, hej, poznaj swój raj (…)” – czyli o szczęściu słów kilka

Z okazji Wielkiej Nocy, najradośniejszego ze wszystkich katolickich świąt, nurtować zaczęło mnie wytarte i wyświechtane już pytanie, o to czym jest szczęście.Próbując na nie odpowiedzieć, nie poszukuję jednak definicji, która wyjaśniłaby, że jest nim bogaty dom, wspaniałe szaty i piękne kobiety, jak chciałby chiński filozof. Bardziej interesuje mnie określenie miejsca, jakie szczęście zajmuje w naszym życiu. Jest ono środkiem, czy może celem, do którego należy dążyć? Punktem dojścia, czy naturalnym elementem codzienności?

Kiedy pochylam się nad samym sobą, próbując odnaleźć odpowiedź na wskazane pytania ogarnia mnie przeświadczenie, że żyję na raty. Odkładam pewne rzeczy na później, tłumacząc, że teraz brakuje mi na nie czasu. Wmawiam sobie, że zajmę się czymś w weekend, po sesji, w wakacje. W rezultacie dokonuję permanentnej prokrastynacji własnych aspiracji i marzeń. W miejsce miłości otrzymuję pornografię, gwiazd poszukuję w muzeum figur woskowych, a pragnąc gołębia zwykle zadowalam się tylko wróblem.

Całe nasze życie zdaje się być Wielkim Postem, polegającym na większych lub mniejszych wyrzeczeniach podejmowanych w imię wyższej idei, której chcemy dotknąć. Łudzimy się pozorem odległej szczęśliwości odmawiając sobie przyjemności, które mamy na wyciągnięcie ręki. Myśląc o jutrze, zapominamy o tym, co dzieje się teraz. I zdawać mogłoby się, że to całkiem słuszne inwestować, w swoją przyszłość, bo przecież jak sobie pościelesz tak się wyśpisz. Cały mój entuzjazm gaśnie jednak, gdy zastanawiam się nad prostym pytaniem. Co jeśli do końca drogi nigdy nie uda mi się dotrzeć, albo stojąc u jej kresu stwierdzę, że nie było warto?

J.

Advertisements

3 myśli nt. „„Hej, hej, poznaj swój raj (…)” – czyli o szczęściu słów kilka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s